Početna strana > Hronika > Šandor Egereši: Statut Vojvodine biće proglašen 14. decembra
Hronika

Šandor Egereši: Statut Vojvodine biće proglašen 14. decembra

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. decembar 2009.

NOVI SAD / HODMEZEVAŠARHELj – Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši je u mađarskom gradu Hodmezevašarhelju, ponovio da će novi Statut severne srpske pokrajine biti proglašen 14. decembra na sednici parlamenta u Novom Sadu, saopšteno je u iz Kabineta Egerešija.

„Statut Vojvodine je trenutni maksimum koji je mogao da bude ostvaren, koji će, zajedno sa Zakonom o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, stvoriti uslove za brži razvoj pokrajine kao moderne, građanske, evropske regije”, dodao je Egereši na svečanoj akademiji u tom gradu na jugoistoku Mađarske.

Egereši je izrazio očekivanja da će „u što skorijem periodu” biti doneti i zakoni o imovini i finansiranju nadležnosti prenetih na pokrajinu, kako bi „ojačali procesi decentralizacije”.

Predsednik skupštine je, u tom kontekstu, naglasio da je „veoma ponosan” što je donet Zakon o nacionalnim savetima, kao važan institucionalni okvir za očuvanje identiteta nacionalnih zajednica u Srbiji i koji ima „izrazito evropski karakter”.

„Taj zakon je značajan napredak u svakom pogledu i može da posluži kao dobar primer i mnogim državama u Evropi”, istakao je Egereši, dodajući da se tim pravnim aktom preciziraju nadležnosti i načini finansiranja nacionalnih saveta, omogućava njihov nesmetani rad i uvažavaju suštinski interese nacionalnih zajednica.

Egereši je u Hodmezevašarhelju otvorio svečanu akademiju na kojoj su se predstavili umetnici, horovi i kulturno-umetnička društva mađarske nacionalnosti iz Bačke Topole, Novog Sada i Bečeja.

Svečanost je organizovana kao izraz zahvalnosti meštanima i čelnicima tog grada, koji su, nakon neuspeha referenduma o dvojnom državljanstvu u Mađarskoj na današnji dan pre pet godina, odlučili da se simbolično usprotive takvom ishodu plebiscita dodeljivanjem povelja počasnog građanina Hodmezevašarhelja svakom građaninu mađarske nacionalnosti u dijaspori koji to želi.

Referendum o dvojnom državljanstvu, održan 5. decembra 2004, inicirao je i prikupljanjem dovoljnog broja potpisa građana izdejstvovao Svetski savez Mađara, mada su tada vladajuće stranke u zemlji, Mađarska socijalistička partija i liberalni Savez slobodnih demokrata, bili protiv.

Većina birača se saglasila s davanjem dvojnog državljanstva sunarodnicima u okruženju, ali je zbog male izlaznosti referendum proglašen nevažećim.

Računa se da u državama susedima Mađarske, živi više od 2,2 miliona Mađara, jedna petina stanovništva te zemlje.

Posle poraza u Prvom svetskom ratu Mađarska je tzv. trijanonskim ugovorom izgubila, prema nekim podacima, preko 72 odsto teritorije na kojoj se prostirala pre 1914, pa je sa 325.111 kvadratih kilometara (km2) njena površina iznela 93.073 km2.

Van predratne Mađarske je ostalo 64 odsto njenih dotadašnjih žitelja, čiji je broj sveden sa 20,9 miliona na 7,6 miliona.

Tada je van granica Mađarske ostalo i 3,3 miliona ili 31 odsto etničkih Mađara, od ukupno 10,7 miliona pripadnika tog naroda.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner